ТОП новини


Новий служебник УПЦ слов’янською та українською

СлужебникВеликою радістю для всіх християн-українців стала звістка про те, що наприкінці 2013 року побачив світ новий служебник українською мовою, а точніше, двома мовами: перший том – церковнослов'янською, а другий – українською. Це видання з благословення Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України з'явилося у видавництві Ужгородської Української Богословської Академії імені святих Кирила і Мефодія та приурочене 1150-ій річниці заснування Київської митрополії, як рівно ж 10-літтю богословської школи, в якій воно було видане — повідомляє "Релігія в Україні".

Служебник є надзвичайно цінним як для перспективи розвитку літургіки, так і для кращої участі вірних у богослужіннях. Український переклад настільки цікавий, що, на мій погляд, дослідженню його особливостей можна присвятити щонайменше магістерську дисертацію, а то й докторську. Філологи матимуть клопітку роботу: порівняти новий текст з іншими, створеними досі, перекладами та здійснити критичний аналіз мовних особливостей цього нового українського тлумачення з грецького тексту. Зауважимо, що навіть поверховий перегляд книги викликає в читача чимало здивувань, запитань та пропозицій.

Якщо врахувати всі українські переклади літургійних текстів, то, без сумніву, цей, мабуть, буде одним із найсвоєрідніших. І в ньому, безперечно, є як свої позитиви, так і недоліки.

Так, зокрема, вперше така книга вийшла не двоколірною, а триколірною. Тексти молитов подано чорним шрифтом, а окремі рубрики, крім червоного, -- також і зеленим чорнилом. Таке маркування тексту змушує звернути увагу на окремі рубрики, а також відрізнити тексти молитов Літургії святителя Йоана Золотоустого від молитов Літургії святителя Василія Великого, які подано в одному місці.

Зміст служебника такий (тут ідеться про тексти священицьких частин богослужіння):

Чин повсякденного вечірнього богослужіння;
Чин великого вечірнього богослужіння;
Чин великого вечірнього богослужіння (всеношна);
Чин повсякденного ранкового богослужіння;
Чин славословного ранкового богослужіння;
Чин полієлейного ранкового богослужіння;
Божественна Літургія святителя Іоанна Златоуста (із додаванням молитов із літургії святителя Василія Великого);
Додаткові прохання на Божественній Літургії;
Відпусти денні протягом тижня;
Відпусти у Господні, Богородичні та інші свята;
Загальні прокімени1 святим на ранковому богослужінні;
Прокімени Квітної тріоді;
Святі, які поминаються в молитвах літії і проскомидії;
Біблійні патріархи і праотці.

Дуже важливими додатками служебника, вміщеними і в І і в ІІ томах, є короткі життєписи святих, що їх поминають у молитвах на літії та на проскомидії, відомості про біблійних патріархів і праотців; календар пам'яті святих (короткий місяцеслов); а І том містить ще й таке:

літери церковнослов'янської абетки та особливості їхньої вимови;
церковнослов'янську літерну нумерацію та її відповідники в арабській та римській цифровій системах.

Усім, хто цікавиться проблемами літургійного життя, впадатимуть в очі безліч нюансів цього видання. Когось вони дивуватимуть, комусь, навпаки, розширять горизонт. Ось, мабуть, найважливіші та найцікавіші з них:

Поминання патріарха виглядає довільним, тобто в рубриці є згадка про його поминання «згідно зі статутом про управління Української Православної Церкви та прийнятим порядком», натомість немає ані його імені, ані титулу; зате в текстах наведена не тільки згадка, але й ім'я «блаженнійшого Володимира, митрополита Київського і всієї України» та місцевого єпископа (в дужках червоним написано: «ім'я і титул єпархіального архієрея»). Такий спосіб поминання ієрархії – гарний приклад не лише для православних, але й для греко-католиків, адже поминання римського архиєрея в їхніх служебниках донедавна не було, принаймні в мирній єктенії було лише прохання за митрополита та місцевого єпископа!
Уперше в церковнослов'янському тексті (як, звичайно, і в перекладі) містяться слова Україна (в єктеніях), український (на літії – «всіх святих у землі українській просіявших») і прохання за Україну — в кінці, після відпусту, коли хор співає многоліття.
Рубрики для церковнослов'янського богослужбового тексту подано українською мовою, звичайним («гражданським») шрифтом і двома кольорами (червоним і зеленим) для зручності відрізняти тексти молитов Літургії Василія Великого та Йоана Золотоустого.
Молитву на благословення кадила: Кадило Тобі приносимо, Христе Боже наш...наведено стільки разів, скільки священик його благословить під час богослужінь: Вечерні, Утрені та Літургії2.
Припускається можливість поєднання вечірнього повсякденного богослужіння з ранішнім, тобто після відпусту вечерні відразу слідує Утреня.
Священик вхідні молитви відмовляє в єпитрахилі3.
На початку Проскомидії священик при читанні тропаря Великої п'ятниці Викупив Ти нас із клятви закону цілує чашу, «зірку»4, копіє і ложечку.
Рубрика наприкінці Проскомидії:

Якщо священик знає, що впродовж Літургії оголошених ще будуть підносити записки та просфори на спомин, то він лишає дискос відкритим, піднявши вгору нижню частину малого покровця на дискосі та нижню частину великого покровця5.

9. Диякон при накладенні ораря читає молитву Свят, свят, свят, Господь Саваоф, повне небо і земля слави Твоєї.

10. При кадінні престолу тропар У гробі плоттю розподілений на 4 частини, кожну з яких священнослужитель відмовляє при кадінні однієї зі сторін престолу.

11. Наведено текст цілого 50-го псалма.

12. Рубрика наказує співати антифон зображальний або свята (про повсякденні антифони не згадано).

13. Приписано при піднесенні Євангелія на малому вході зображати знак Хреста6.

14. Рубрика для священика -- благословити народ книгою святого Євангелія після прочитання з нього уривку.

15. Рубрика про те, що священик виголошує проповідь після читання Євангелія.

16. Рубрика про повівання воздухом при соборному служінні священиків.

17. Припис про прикладання «зірки»7 до країв дискоса при виголошенні слів Переможну пісню співаючи...

18. Тексти Прокіменів із віршами псалмів подано для зручності їх читання (дияконом або при його відсутності -- священиком) стільки разів, скільки повинні б їх читати відповідно до уставу синодальної традиції.

19. Наведені нові тексти поминань святих на проскомидії та на литії з урахуванням українських православних регіональних особливостей8.

20. Молитви «антифонів» стоять на своїх «місцях», тобто перед виголосами, як і повинно бути, а не після них.

21. При дияконському служінні перед трисвятим у виголосі Бо Ти святий є, Боже наш... містяться слова: Господи спаси благочестивих і вислухай нас.

22. У списку імен євангелистів перед євангельським читанням ім'я євангелиста Йоана подано як Іоанна Богослова, і то не лише при дияконському проханні Благослови владико благовістителя...Іоанна Богослова, але й у виголосі Від Іоанна Богослова святого Євангелія читання.

23. Додавання до потрійної єктенії спеціального прохання для духовних шкіл (за тих, які керують, навчають і навчаються).

24. Діалог священика з дияконом після Великого входу відкореговано, тобто слова Архангела Дух Святий зійде на Тебе... звернені до священика.

25. Наявність у тексті пасхальних тропарів: як після Великого входу, так і після святого причастя служителів.

26. Рубрика про поклоніння перед Дарами перед словами установлення та після них.

27. Припис для священнослужителів зробити доземний поклін після слів епіклези.

28. Рубрика мовчки благословляти кадило після слів епіклези, щоб «не розривати цілісної молитви євхаристичного канону».

29. Пояснення про зайву вставку до Євхаристичної анафори, тобто про тропар третього часу ( в оригіналі -- «третьої години») Господи, Ти що Пресвятого Твого Духа..., який відсутній у грецьких текстах. Однак у самому служебнику текст цього тропаря з відповідними віршами 50-го псалма все-таки наведено.

30. Відсутність зайвого (повторного) благословення святих Дарів у анафорі святого Василія Великого, тобто вирваної вставки з Літургії Іоанна Златоуста зі словами Перетворивши Духом Твоїм Святим; натомість логічне завершення епіклези словами Пролитою за життя світу, як воно є у грецьких текстах.

31. Молитву подяки після святого Причастя (обох Літургій) поставлено на своє місце, тобто на закінчення малої єктенії Прості прийнявши (яку переклали як Ставши побожно, прийнявши...).

32. В окремому розділі є додаткові прохання:

а) За хворих;
б) За тих, що подорожують;
в) На прикликання благодаті Дару Святого Духа на початку всякої доброї справи;
г) На подяку Господу за Його великі благодіяння.

Важливо, що ці додаткові прохання містять тексти:

а) На проскомидії;
б) На єктенії Промовмо всі... включно із заключною молитвою-виголосом на цій єктенії9.

33. Відсутність текстів Літургії Раніше Освячених Дарів.

34. Поряд із текстами відпустів великих свят (а серед них міститься і відпуст Вечерні П'ятидесятниці) наведено також тексти величань свят та святим.

Безперечно, дуже важко відразу дати виважену оцінку цьому виданню. Однак уже сам факт його появи багато про що говорить. Передусім це видання допомагає подолати стереотип у сприйнятті УПЦ (МП) як Церкви, що начебто вороже ставиться до української мови й українства. Навпаки, якраз у новому служебнику виявляється не лише повага до української мови, але й пошана до українських святих та доказ того, що єдність православ'я навіть у рамках однієї традиції не полягає в одноманітності, а навпаки – у співіснуванні й сопричасті різних мовних, богослужбових та обрядових форм.

--------------------------------------------------------
1 У текстах Служебника зустрічаємо своєрідний правопис українських термінів: «прокимен», «проскомідія» тощо.

2 У тексті Повсякденної Вечерні текст цієї молитви повністю наведено двічі (один раз на Господи, взиваю і другий в кінці відправи, на той випадок, якщо далі йтиме Утреня), на полієлейній Вечерні – тричі (включно зі Світло тихе), на Вечерні із Всеношним (чотири рази: включно з благословенням на Літії, а перед благословенням хлібів, пшениці, вина та олії є припис кадіння, але тексту молитви не наведено); на Утренях також двічі й тричі, згідно з приписами залежно від виду цієї відправи; на Божественній Літургії – п'ять разів – на кожний раз, де є благословення кадила, за винятком благословення під час анафори. Цікаво зауважити, що рубрики грецьких літургійних книг приписують читати цю молитву лише при першому благословенні кадила (протягом одного богослужіння), всі подальші рази священик повинен вживати простішу форму: «Благословен Бог наш...».

3 Щодо цього звичаю архимандрит Кипріян Керн, зокрема, зауважував: «Входные молитвы должны быть прочитаны священнослужителями перед входом в алтарь для священнодействия. Читаются они без облачения. Нигде нет указаний, что священник обязан иметь на себе епитрахиль; некоторые священники, однако, ее на себя возлагают. Если рассуждать по аналогии с чином архиерейской входной, епископ читает эти молитвы в одной мантии, то же и архимандрит, когда он входит для служения «со славою» (Керн, Евхаристия, ч.1).

4 Так в аналізованому служебнику перекладене церковнослов'янське слово звізда.

5 Взагалі літургісти дуже критикують таку практику. Архимандрит Кипріян (Керн) пише про неправильність і неприпустимість такого поминання після відпусту: «В России установился и постепенно очень прочно утвердился тот взгляд, что хотя проскомидия и закончена словами литургисающего иерея, но это для мирян не обязательно, и поэтому те, кто не успел подать с вечера или утром до начала проскомидии свои поминания, подают их и после конца проскомидии в течение всей литургии оглашенных до Херувимской песни, и многие иереи этому не только не противятся, но и поощряют, ибо подача просфор связана всегда с доходом для церкви; a в некоторых храмах, особенно где священнослужители приспосабливаются к привычкам и требованиям мирян, подача просфор продолжается вплоть до "Верую" или "Тебе поем." Русская практика выработала даже особый способ покровения проскомидии, a именно: дискос покрывается не совершенно, но передняя часть покровца откидывается и подымается, и остается также откинутой передняя часть воздуха, чтобы этим легче было добавлять вынутые частицы на дискос. Ничего подобного ни греческая, ни сербская практика не допускает. Оправдывать подобное отступление от требований служебника и самого смысла чина тем, что при архиерейском служении епископ совершает свою проскомидию особо во время Херувимской и вынимает в это время частицы, не приходится, ибо при этом служении в конце проскомидии не читается молитва предложения и не совершается отпуст проскомидии; ее заканчивает, таким образом, сам архиерей. Поэтому надо или не говорить отпуста проскомидии и не читать молитвы вплоть до момента Херувимской и тогда уже закончить приготовительное действие к Литургии, или строго и безусловно придерживаться восточной традиции, т.е. требований устава и разумного грамотного отношения к совершающемуся чину. Первое приблизило бы нас к древнему положению проскомидии между литургией оглашенных и литургией верных» (Киприян Керн, Евхаристия, ч.1).

6 Цей припис йде врозріз із рубриками «Уставу» для візантійського богослужіння, виданого в Римі у 1944 та 1953 роках.

7 . Див. попередню примітку про зірку дискосу.

8 Дуже цікавий підбір святих. Апостол Андрій названий українським апостолом, поминається святий князь Аскольд, святитель Фотій Константинопольський, Іоанн Сучавський. Взагалі, географія проживання українських праведників пролягає від Лемківщини, Закарпаття і аж до Святогірської Лаври на Донеччині.

9 Виглядає так, що в разі читання такої спеціальної молитви виголос Бо Ти милостивий і чоловіколюбець Бог є... уже не говориться.

 

uuba adv 2020

koledzh uuba 2020

vydavnyctvo copy

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Уряд встановив штрафи за відсутність масок та проведення масових релігійних заходів

Уряд встановив штрафи за відсутність масок та проведення масових релігійних заходів

Уряд посилить контроль за дотриманням карантинних обмежень. Про це 25 червня 2020 року,  відкри...

Варфоломій заявив, що шокований заявами Ердогана про Святу Софію

Варфоломій заявив, що шокований заявами Ердогана про Святу Софію

Вселенський патріарх Варфоломій сказав, що шокований заявами президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана про&...

Митрополит Епіфаній відвідав у Борисполі відкриття першого в Україні пам’ятника авторові Національного Гімну Павлу Чубинському

Митрополит Епіфаній відвідав у Борисполі відкриття першого в Україні пам’ятника авторові Національного Гімну Павлу Чубинському

Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній 26 червня 2020 року відвідав місто Бориспіль Київсь...

Зниклі з соборів Києва скарби знайшлися у фондах московського музею (фото)

Зниклі з соборів Києва скарби знайшлися у фондах московського музею (фото)

Це 57 дорогоцінних предметів – церковних речей з ризниць Софійського та Успенського соборів Києва, виготовлені...

ПЦУ прокоментувала справу проти Порошенка через «розпалювання міжрелігійної ворожнечі»

ПЦУ прокоментувала справу проти Порошенка через «розпалювання міжрелігійної ворожнечі»

У Київській митрополії Української православної церкви (ПЦУ) у п’ятницю поширили заяву після по...

Заборонені весілля, закриті садочки та ресторани: на Закарпатті посилюють карантин

Заборонені весілля, закриті садочки та ресторани: на Закарпатті посилюють карантин

Відповідне рішення прийняла обласна регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайни...

Уряд скасовує ДПА для випускників, які не планують вступати до вишів

Уряд скасовує ДПА для випускників, які не планують вступати до вишів

Голова комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак заявив, що готуються відповідні зміни до за...

Про автокефалію для Української Церкви домовлялись у Стамбулі ще 100 років тому – генконсул

Про автокефалію для Української Церкви домовлялись у Стамбулі ще 100 років тому – генконсул

Століття тому у 1920 році дипломат і громадський діяч Володимир Мурський, працюючи у Стамбулі, активно спілкув...

МОН опублікувало Дорожню карту впровадження Державного стандарту базової освіти

МОН опублікувало Дорожню карту впровадження Державного стандарту базової освіти

Відповідно до нього, новий стандарт планують подати уряду на затвердження у серпні.

Проросійські ЗМІ запустили фейк про об’єднання ПЦУ і УГКЦ

Проросійські ЗМІ запустили фейк про об’єднання ПЦУ і УГКЦ

Промосковські пропагандисти нещодавно запустили по всіх своїх каналах фейкову інформацію про нібито об’єднання...

“Польща для поляків, Німеччина для німців, а Україна — для меншин?!” Відомий вчений звернувся із розгромною заявою до Зеленського

“Польща для поляків, Німеччина для німців, а Україна — для меншин?!” Відомий вчений звернувся із розгромною заявою до Зеленського

Професор, завідувач кафедри слов’янської філології і загального мовознавства Київського міжнародного унів...

Українська культура у протистоянні з російською агресією. Минуле і сьогодення

Українська культура у протистоянні з російською агресією. Минуле і сьогодення

У Донецькому університеті до окупації був музей Василя Стуса.

Відео дня