ТОП новини


Архімандрит Віктор (Бедь) відслужив заупокійну літію за українським національним героєм Устимом Якимовичем Кармалюком

11 жовтня ректор Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету імені Августина Волошина, Уповноважений Української Православної Церкви з питань вищої освіти і науки, професор архімандрит Віктор (Бедь) у співслужінні архімандрита Діодора (Муратов) та протоієрея Ігоря Ковальчука відслужив заупокійну літію за видатним українським національним героєм, борцем проти московського поневолення та закріпачення українського народу Устимом Якимовичем Кармалюком (10.03.1787 – 10/11.10.1835) у день його убивства.

У молитві до Господа Бога отець ректор просив прощення всіх земних гріхів, допущенних з власної волі чи під примусом, спасіння безсмертної душі та вічного спокою, як небіжчику, так і всім українцям які загинули від гніту московського імперського поневолення та закріпачення, та віддали своє життя у боротьбі за свободу та національне незалежність України.
Прес-служба УУБА-КаУ
Біографічна довідка:
10 березня 1787 (27 лютого за старим стилем) в селі Головчинці, що в Подільської губернії (нині - село Кармалюкове Жмеринського району Вінницької області) народився Устим Якимович Кармалюк, український народний герой, захисник бідних і знедолених. Народився він у сім'ї бідного кріпака, що належав Андрієві-Йосипу Пігловського. У віці 18 років Кармалюка забрали до панського двору. Хлопець був працьовитим, але неслухняним і непокірним. Саме за це в 1812 році його і віддали в солдати, хоча за наказом Олександра I в той час, у зв'язку з бушувала чумою, не брали рекрутів з Поділля.

Надзвичайно палкий і енергійний, хлопець не захотів підкоритися долі. Незабаром він дезертирував з 4-ого уланського полку, що був розміщений у місті Кам'янець-Подільському, і відразу ж розрахувався з паном Пігловського. Вірним другом і помічником Кармалюка був його свояк з сусіднього села Овсяники Данило Хрін, який втік з війська разом з Устимом.

Чутка про дії втікачів стривожив місцеве панство і представників влади. За ними відразу організували погоню і зловили обох. Військовий суд виніс вирок - 500 ударів батогом кожному, а потім направили до кримського штрафного батальйону. Однак, на шляху до Криму, вночі, Кармалюк і його друг втекли від охорони.

Опинившись на волі, Кармалюк почав збирати навколо себе скривджених, знедолених будинків для боротьби проти поміщиків та сільських багатіїв, і дуже швидко став видатним отаманом загону.

З цього часу на Поділлі активізувався селянський рух, пізніше до нього приєднались втікачі з царської армії, серед яких було багато росіян, міська біднота і так звана заміська шляхта, яка перебувала на межі повного розорення.

У різних містах Подільської губернії спалахнули в вогні панські маєтки та куркульскіе садиби. Після нового арешту в 1817 році Кармалюка засудили на смерть, але пізніше цей вирок був замінений на 25 ударів батогом і 10-річної висилкою на сибірську каторгу.

По дорозі до Сибіру Кармалюк і Хрін втекли з етапної в'язниці і повернулися на Поділля, щоб продовжити боротьбу.

Наприкінці 1818 Кармалюк знову з'явився в околицях Бара, а потім перейшов у Балтський округ, де створив великий загін. З незмірну швидкістю він міняв райони дій, скрізь піднімаючи селян. Популярність безстрашного ватажка все більше зростала, а навколо нього збиралися все нові й нові бійці.

Представники володарює класу прикладали неймовірних зусиль, щоб спіймати народного месника. Кармалюка спіймали під час облави і, під посиленою охороною, прикутого до воза, повели у Літинську в'язницю.

Селяни, довідавшись про горе, наздогнали, нарешті, ватажка, виходили на дорогу, щоб попрощатися з ним. Кармалюк тримався бадьоро, навіть жартував і обіцяв, що скоро знову повернеться, щоб відплатити народних гнобителів.

Під час слідства Кармалюк приховав своє справжнє прізвище і назвався Василем Гавриленко, родом з Галичини, швидким солдатом з Костроми. Він говорив російською мовою, навіть показував документи і заперечував всі пред'явлені звинувачення. Тоді йому влаштували провокаційну зустріч з сім'єю. 8-річний син Остап кинувся до батька, але Кармалюк наполягав на своєму.

З Літина Кармалюка відправили в Кам'янець-Подільську фортецю. Тут, разом з іншими в'язнями, він організував новий втечу, але на цей раз невдалий. Поранений у ногу під час перепалки з охороною, Кармалюк всю осінь просидів прикутим до кам'яного стовпа в одиночній камері Папської вежі, а взимку того ж 1824 року, після публічного покарання на базарної площі сто одним ударом батогом і нанесення клейма розпеченим залізом, Кармалюк був відправлений на вічну каторгу в Сибір.

Два роки гнали Кармалюка в Тобольськ. Деякий час він відвідував каторжні роботи, а потім ... втік, знову.

Влітку 1826 він з'явився в Києві, а після, під виглядом чумака пробрався на Поділлі в рідній Літинський округ. І знову, зібраний ним загін проводить сміливі і вдалі операції. Пани починають сурмити про тривогу. Проти повсталих були кинуті значні воєні сили.

В 1827році, із-за зради шляхтича Ольшевского Кармалюка піймали в селі Кальна Деражня і знову віддали під суд. На пропозиції покаятися Кармалюк відповів: "Поки пан панує, Кармалюк не візьме плуг в руки, не складе зброї. От і моя відповідь". Тоді його вдруге покарали сто одним ударом батогом і знову відправили до Сибіру на вічну каторгу.

Проте, і цього разу він втік і вже в 1830 році діяв в Подільської губернії, де в цей час, у зв'язку з польським повстанням 1830-1831 років, особливо посилилася антикріпосницька боротьба селян.

Перелякані поміщики звернулися за допомогою до уряду. Був створений спеціальний орган - Галузінецкая комісія, яка складалася з представників летичівського і літинського земських судів. На чолі комісії стояв вищий чиновник Візерський.

Кармалюк готував велике повстання, але його наміри не здійснилися, тому що восени 1830 на Поділлі спалахнула епідемія холери. Саме в цей час панські шукачі видали притулок Кармалюка в Новій Синяві.

Проте, і цього разу тюремні грати не змогли втримати того, хто присвятив своє життя служінню народу. Через два роки Кармалюк розібрав стелю в своїй камері, втік з Літинської тюрми і знову взявся за зброю.

Тоді вже уряд вирішив піти на провокацію. За допомогою зрадника Кармалюка вислідили у селі Коріченци Шляхові і, в ніч на 10/11 жовтня 1835 року, він був убитий шляхтичем Рудковським.

Тіло вбитого Кармалюка кілька днів возили по селах. Московський цар Микола I викликав вбивцю Кармалюка до Петербурга, особисто розмовляв з ним і нагородив діамантовим перснем.

Галузінецкая комісія аж до 1839 року продовжувала слідство у справі Кармалюка. Вона зареєструвала більше 1000 нападів на поміщиків і притягла до суду 2700 чоловік. Всього ж протягом 23 років діяльності Кармалюка на його боці воювали близько 20 тисяч борців за свободу і справедливість.


Проф., архім. Віктор (Бедь)


uuba adv 2020

koledzh uuba 2020

vydavnyctvo copy

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Влада Північної Македонії просить Вселенського Патріарха визнати автокефалію їхньої Церкви

Влада Північної Македонії просить Вселенського Патріарха визнати автокефалію їхньої Церкви

Президент Північної Македонії написав лист до Вселенського Патріарха Варфоломея, у якому просить визнати авток...

Олександрійський Патріарх: Москва не правильно реагує на українське питання

Олександрійський Патріарх: Москва не правильно реагує на українське питання

Олександрійський Патріарх Феодор II заявив, що народ України має право на власну помісну Церкву і ще раз висло...

В РНБО попередили “миротворців” у рясах про організацію антиукраїнських форумів

В РНБО попередили “миротворців” у рясах про організацію антиукраїнських форумів

Секретар РНБО Олексій Данілов зазначає, що напередодні місцевих виборів спостерігається активізація окремих ре...

Зовсім архієреї. Як скомпрометувати верхівку РПЦ земними багатствами

Зовсім архієреї. Як скомпрометувати верхівку РПЦ земними багатствами

Порівнявши себе з пророком, очільник РПЦ патріарх Кирило закликав паству не вірити власним очам і вухам, якщо ...

“Перша незалежність”. 30 років тому була ухвалена Декларація про державний суверенітет України. СПОГАДИ, ОЦІНКИ

“Перша незалежність”. 30 років тому була ухвалена Декларація про державний суверенітет України. СПОГАДИ, ОЦІНКИ

30 років тому, 16 липня 1990 року, Верховна Рада УРСР конституційною більшістю народних депутатів – 355 “...

Україну поділять на "зони" з 1 вересня: у Раді розповіли, яким буде навчальний процес

Україну поділять на "зони" з 1 вересня: у Раді розповіли, яким буде навчальний процес

З початком навчального року, 1 вересня, Україну умовно розділять на зони: "зелену", "жовту", "помаранчеву" і "...

Уряд встановив штрафи за відсутність масок та проведення масових релігійних заходів

Уряд встановив штрафи за відсутність масок та проведення масових релігійних заходів

Уряд посилить контроль за дотриманням карантинних обмежень. Про це 25 червня 2020 року,  відкри...

Варфоломій заявив, що шокований заявами Ердогана про Святу Софію

Варфоломій заявив, що шокований заявами Ердогана про Святу Софію

Вселенський патріарх Варфоломій сказав, що шокований заявами президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана про&...

Митрополит Епіфаній відвідав у Борисполі відкриття першого в Україні пам’ятника авторові Національного Гімну Павлу Чубинському

Митрополит Епіфаній відвідав у Борисполі відкриття першого в Україні пам’ятника авторові Національного Гімну Павлу Чубинському

Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній 26 червня 2020 року відвідав місто Бориспіль Київсь...

Зниклі з соборів Києва скарби знайшлися у фондах московського музею (фото)

Зниклі з соборів Києва скарби знайшлися у фондах московського музею (фото)

Це 57 дорогоцінних предметів – церковних речей з ризниць Софійського та Успенського соборів Києва, виготовлені...

ПЦУ прокоментувала справу проти Порошенка через «розпалювання міжрелігійної ворожнечі»

ПЦУ прокоментувала справу проти Порошенка через «розпалювання міжрелігійної ворожнечі»

У Київській митрополії Української православної церкви (ПЦУ) у п’ятницю поширили заяву після по...

Заборонені весілля, закриті садочки та ресторани: на Закарпатті посилюють карантин

Заборонені весілля, закриті садочки та ресторани: на Закарпатті посилюють карантин

Відповідне рішення прийняла обласна регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайни...

Відео дня