ТОП новини


Андрій Мельков: «... митрополит Кирило, нинішній Патріарх Московський, доручив мені займатися питаннями, пов'язаними з церковним життям України»

DSC 188421 травня 2013 року в Ужгородській українській богословській академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатському університеті імені Августина Волошина проведено міжнародні наукові читання приурочені до 1150-річчя руської та моравської місії рівноапостольних Кирила і Мефодія. Співорганізаторами наукових читань, окрім УУБА-КаУ виступили Міжнародна академія богословських наук та Інститут сучасних гуманітарних досліджень (м. Москва, Російська Федерація).

Приємною новиною стала участь у наукових читаннях кандидата філологічних наук, професора Російської академії мистецтвознавства, члена Молодіжної громадської палати Росії, президента Інституту сучасних гуманітарних досліджень Андрія Сергійовича Мелькова.

Користуючись нагодою ми поспілкувалися з паном Андрієм про сучасний стан наукового та освітнього життя в Російській Федерації та про Інститут сучасних гуманітарних досліджень, який він очолює.

– Перше запитання, що виникає при знайомстві з вами, стосується вашої біографії. Думаю, наших читачів зацікавить, як вам у такому молодому віці (30 років – ред.) вдалося досягти таких висот і в сфері освіти, і в науковій діяльності.

– Будучи старшокласником, я допомагав у храмах Москви паламарством. Тоді й з'явилося бажання вступити до духовної семінарії і служити церкві. Я став готуватися до цього. Але, на жаль, після школи мені не вдалося вступити до Московської духовної семінарії. У цей час я вступив до Московського педагогічного державного університету на історичний факультет. Там я захопився не тільки спільною історією, а й церковною, став активно займатися церковно-історичними дослідженнями. Однак бажання дістати духовну освіту не пропадало. І, будучи студентом 3-го курсу університету, я вступив у духовну семінарію в місті Коломні, що під Москвою. Дістав благословення нашого правлячого архієрея навчатися на заочному відділенні, щоб не кидати світську освіту. Поєднуючи духовну і світське освіту, став працювати над науковим дослідженням «Вивчення життя і праць протоієрея Олександра Горського», видатного церковного історика, ректора Московської духовної академії. Займаючись цим дослідженням, звернув увагу на той факт, що в сучасній науці його особистість згадується вкрай рідко. Його працями, вивченням його життя ніхто не займався. І ось, таким чином, уже 10 років я працюю над цією темою.

\Після закінчення університету і духовної семінарії я вступив до аспірантури, але вже на філологічний факультет, оскільки вивчення особистості Горського привело мене до досліджень пам'яток давньоруської писемності, якими займався сам протоієрей. Я вирішив продовжити досліджувати ці пам'ятки, прийоми і методи. Ця дисципліна називається археографія. Ще під час навчання на старших курсах семінарії я працював у відділі зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату, і митрополит Кирило, нинішній Патріарх Московський, доручив мені займатися питаннями, пов'язаними з церковним життям України. Так я близько познайомився з Україною, Українською Православною Церквою, а також з тими складними питаннями і проблемами, які існують у сучасному житті. Я став вивчати українську мову і регулярно відвідувати різні області України. Спостерігаючи взаємовідносини українського та російського народів, міфи та казки, які побутують в наші дні, у мене з'явилося бажання розвивати співпрацю, а також долати складнощі і проблеми між нашими народами.

У той час я займався також й іншими напрямками: викладав історію батьківщини і церковну історію в школах Москви, в тому числі і в православних школах; ніс церковний послух у Підмосковному храмі. Тому з відділу довелося піти: було складно поєднувати роботу і написання дисертації. Тим не менше, я завжди зберігав прагнення і бажання займатися україно-російською проблематикою. Після того, як успішно захистив дисертацію, мене запросили викладати церковну історію в Коломненську семінарію, яку я закінчив. Разом з тим викладав російську мову у вишах Москви, в тому числі й іноземцям. З часом я був призначений деканом історико-філологічного факультету Російського Православного інституту ім. Іоанна Богослова. І вже, будучи деканом, поєднуючи зі своєю безпосередньою роботою, виїжджав на наукові конференції в Україну. У цей час україно-російський напрямок став розвиватися більш серйозно, і я прийшов до думки, що цю діяльність потрібно активізувати. Тобто, встановити міцніші зв'язки між російськими та українськими вченими в освітньому середовищі. А півтора року тому з'явилося бажання і розуміння того, що потрібно створити незалежну дослідницьку організацію, що складається з експертів-професіоналів, яка займатиметься розвитком гуманітарних знань і в Росії, і в міжнародному співробітництві. Так ми з колегами, отримавши державну реєстрацію, заснували Інститут сучасних гуманітарних досліджень, який я очолив.

– Розкажіть, будь-ласка, про роботу Iнституту, які цілі і плани були досягнуті за ці півтора року.

– Наш інститут активно займається науково-освітніми, громадськими, міжнародними програмами, спрямованими на розвиток гуманітарної науки. Цього року ми заснували електронний науково-освітній журнал «Studia Humanitatis» (лат. Гуманітарні дисципліни), членами редколегії якого є наукові співробітники російських і українських вишів. Наш журнал являє собою реальний продукт співпраці між українськими та російськими вченими. Наукові статті, присвячені питанням теології, історії, політології, філософії, філології, надсилають у наш журнал і українські автори: студенти, аспіранти та викладачі. Ректор Ужгородської української богословської академії архімандрит Віктор (Бедь) та ряд викладачів академії також входять до складу редколегії.

На сучасному етапі періодичність виходу журналу – один раз на квартал. У майбутньому ми плануємо вивести його на міжнародний рівень, залучити авторів з інших країн. У нас уже є зв'язки з Україною, Польщею, Білоруссю, плануємо розвивати відносини з Болгарією і Сербією. Тобто, в наших планах розвиток гуманітарного, освітнього співробітництва з усіма слов'янськими країнами.

– Які заходи проводяться під патронатом вашої організації?

– Першою конференцією, яку провів наш Iнститут, стали Свято-Лазаревські читання на честь святого Лазаря Чотириденного. На ній були присутні багато представників різних регіонів. Так само ми, спільно з Iнститутом російської мови ім. Пушкіна, проводили вечір пам'яті протоієрея Олександра Горського і Кирило-Мефодіївські читання. Наш Iнститут був і одним зі співорганізаторів міжнародної конференції, присвяченої цій темі. На ній також були присутні багато гостей, насамперед зі слов'янських країн. В Ужгороді, спільно з Ужгородською українською богословською академією імені святих Кирила і Мефодія та Карпатським університетом імені Августина Волошина, ми провели конференцію, присвячену слов'янській місії святих Кирила і Мефодія. Крім цього, представники Iнституту беруть участь у різних наукових заходах, які проходять як в Росії, так і за кордоном. Регулярно проводимо семінари та круглі столи, присвячені не тільки богословській тематиці, але також пов'язані з суспільним розвитком і проблемами освіти.

– Інститут працює з релігійними організаціями, ви здобули духовну освіту. Розкажіть, яку роль вашого Iнституту бачите у співпраці релігійних і світських організацій.

– Організація наша є світською, але ми велику увагу приділяємо розвитку відносин та діяльності, пов'язаній з церковною, богословською проблематикою. Ми виходимо з того розуміння, що гуманітарна наука без теологічного, богословського аспекту дуже збіднюється. У радянський період богословські та теологічні питання не зачіпалися, тим самим було завдано величезної шкоди гуманітарній науці. Саме тому наш Iнститут тісно співпрацює з Російською та Українською Православними Церквами. Проводимо спільні заходи для громадськості, і не тільки для віруючих людей, але й для тих, хто мало знайомий з релігією і Православною Церквою. Як правило, ми працюємо з молоддю, студентами, аспірантами. Науковими дослідженнями, участю у конференціях і різних заходах залучаємо молодь до розуміння Христа і церковного життя. Таким чином, ми виступаємо у співпраці з Православною Церквою в справі духовно-моральної освіти молоді.

– Чи плануєте ви в майбутньому реорганізувати ваш Iнститут у навчальний заклад?

– Наш Iнститут існує як культурно-просвітницька освітня організація, але ми не ведемо викладацьку діяльність, так як для перетворення нашої організації у навчальний заклад потрібно отримати відповідну ліцензію, акредитацію. А в Російській Федерації до цього зараз пред'являються дуже серйозні вимоги. На жаль, поки у нас немає досвіду і достатнього фінансування для впровадження цих планів. Наша установа не є комерційною, а спонсорська допомога дуже мала. Навіть наш журнал видається безкоштовно для авторів, у тому числі і закордонних. Тому, що наш підхід такий: якщо людина займається науковою діяльністю, то її не повинні турбувати фінансові питання.
На майбутнє у нас є плани займатися викладанням, але поки що ми обмежуємося видавничою, культурно-просвітницькою, міжнародною діяльністю. Багато наших співробітників працюють також і у вишах, тому на спеціальних курсах мають можливість займатися просвітницькою роботою, пов'язаною з духовно-моральним вихованням.

– Як можна потрапити у ваш Iнститут, які висуваються вимоги?

– У нас є науково-експертна рада, яку складають люди, що мають учений ступінь. Це і професори, і доктори наук, і початківці – молоді дослідники. А однодумцем і учасником наших заходів може стати будь-яка людина, у якої виникло бажання встати на шлях духовної просвіти. Бувають випадки, коли учасником наших проектів ставали навіть школярі. Наш Iнститут вітає всіх, хто готовий співпрацювати і брати участь у нашому розвитку.

– Дякую Вам за співбесіду

Розмовляв протоієрей Ігор КОВАЛЬЧУК,
керуючий прес-службою УУБА - КаУ

ffhУБА реклама 16 copy copy copy

vydavnyctvo copy

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Держава може лише сприяти об’єднанню церков, а не стимулювати цей процес, – експерт

Держава може лише сприяти об’єднанню церков, а не стимулювати цей процес, – експерт

Державна влада не вправі стимулювати об'єднання релігійних спільнот, вона може лише сприяти цьому процесу.

Виступ Президента України на зустрічі з Всеукраїнською радою церков

Виступ Президента України на зустрічі з Всеукраїнською радою церков

«І були ми сліпими, і світла правоти не бачили, в омані ідольській блукали, і до того ж глухими були до спас...

Історична довідка християнізації України та становлення УАПЦ

Історична довідка християнізації України та становлення УАПЦ

40 – 70- рр. І ст. – апостольська місія апостола українського Андрія Первозванного на теренах Скіфії-Русі-Укра...

РПЦ обьявила войну Киеву, или почему Украина необходимо решить религиозный вопрос

РПЦ обьявила войну Киеву, или почему Украина необходимо решить религиозный вопрос

Украинская православная церковь Московского патриархата превратилась в мощное оружие, которое защищает интерес...

Не молитовою єдиною. Українська мова в Київській Русі

Не молитовою єдиною. Українська мова в Київській Русі

В Соборі Св. Софії, де Президенти незрідка моляться за Україну, відкрито написи тисячолітньої давнини, на яких...

Украина стремится иметь свою Поместную православную Церковь

Украина стремится иметь свою Поместную православную Церковь

Социологические исследования, если они действительно научно обоснованные, — это не просто зеркало существующег...

Юдина зрада, Голгофа та Великдень України

Юдина зрада, Голгофа та Великдень України

Україна пройшла Великий піст і святкує Великдень. Чи може для окремої країни існувати свій Гетсиманський сад? ...

Олександр Духнович – великий борець за національну свободу та ідентифікацію карпатоукраїнців (карпаторуських) на Закарпатті в ХІХ ст.

Олександр Духнович – великий борець за національну свободу та ідентифікацію карпатоукраїнців (карпаторуських) на Закарпатті в ХІХ ст.

30 березня 2015 року виповнилось 150 років з дня смерті великого будителя карпатоукраїнців (карпаторуських, ру...

Історія переслідування української мови, а через неї і української нації, чужинськими владами в україні за останні 400 років

Історія переслідування української мови, а через неї і української нації, чужинськими владами в україні за останні 400 років

3 липня 2012 року фракція Партії регіонів та Комуністичної партії (обидві політично-ідеологічні спадкоємці КПР...

Речник УПЦ МП виступив проти надання західними країнами зброї україні у війні з московсько-путінськими окупантами...

Речник УПЦ МП виступив проти надання західними країнами зброї україні у війні з московсько-путінськими окупантами...

"Реанімований комуністично-ординський режим Московії активізує антиукраїнську пропаганду та подальше розділенн...

Лист - заклик до об'єднання всіх православних Церков в Україні і визнання світовим православям автокефалії єдиної Помісної Православної Церкви

Лист - заклик до об'єднання всіх православних Церков в Україні і визнання світовим православям автокефалії єдиної Помісної Православної Церкви

З настанням весни пробуджується вся природа . Цьогорічна весна є променем надії і початком нового життя, особл...